اگر در زمینه طراحی اپلیکیشن یا سایت فعالیت می‌کنید یا اگر سایت نوپا و تازه کاری دارید و تمایل دارید که میزان رضایت کاربران‌تان را افزایش دهید، احتمالا بارها درباره دو عبارت مخفف ui و ux مطالب زیادی شنیده‌اید. در حقیقت نیز یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین مباحثی که در دنیای امروز بازاریابی دیجیتال درباره آن صحبت می‌شود، مساله تفاوت ui و ux است.

بیشترین سوالاتی که در خصوص این دو عبارت پرسیده می‌شود، این است که آیا سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های کاربردی و به طور کلی پلتفرم‌های مختلف، حتما برای طراحی ui و ux، به دو طراح متفاوت نیاز دارند؟ یا اینکه می‌توانند طراحی ui/ux را به عهده یک طراح بسپارند؟

سوال ابتدایی در خصوص این مبحث این است که؛ دقیقا چه شخصی باید طراحی ui و ux را انجام دهد؟ آیا بهتر این است که طراح‌ها، دو شخص متفاوت باشند؟ یا اگر جواب این سوال مثبت است و طراحی ui و ux را به اشخاص متفاوتی می‌سپارید، در این شرایط دو طراح باید به چه صورتی با یکدیگر همکاری کنند؟

نکته جالبی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که اگرچه عبارت‌های ui و ux را بیشتر در رابطه با طراحی سایت شنیده‌اید اما این دو عبارت نه تنها در دنیای دیجیتال و طراحی سایت کاربرد دارند، بلکه در هر موقعیتی که رابطه‌ای میان کاربر و محصول ایجاد می‌شود، مفهوم ui و ux نیز مطرح خواهند شد. برای پاسخ بهتر به سوال‌هایی که مطرح کردیم، ابتدا لازم است توضیح دهیم که منظور از ui و ux چیست؟ در ادامه این مقاله به تعریف این دو عبارت می‌پردازیم و مطالب مرتبط با آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *